FUTUREUM

 areál Dolních Vítkovic
(naproti budovy Národního zemědělského muzea)
Vítkovice 3044
Ostrava, 703 00

www.futureum.cz

 

FUTUREUM
znamená zkombinovat funkčnost, estetiku a hodnotu památky tak, aby sloužila dalším generacím. Cítili jsme, že je třeba připojit se ke změnám, které dozrávají napříč Evropou a odráží se zejména v iniciativě NEB (New European Bauhaus). 

 

Podpořte FUTUREUM ve finále prestižní soutěže New European Bauhaus Prizes 2023! FUTUREUM jako jediný projekt v Česku a v konkurenci 1460 dalších postoupil do finále soutěže. O vítězích rozhoduje odborná porota i veřejnost. Pro FUTUREUM hlasujte na https://prizes.new-european-bauhaus.eu/finalists do 24. května. Děkujeme!


Celý koncept počítá s recyklací materiálů a snižováním uhlíkové stopy i díky nižší energetické náročnosti a využití OZE. Tento princip se odráží i v dynamických expozicích, a může tak inspirovat naše návštěvníky. Vedle zásadních hmot všech dochovaných staveb se nám podařilo recyklovat i původní předměty z technických provozů. Proto ze starých skříněk vznikly unikátní vitríny pro instalace, z někdejších mříží esteticky výrazná výzdoba a podobných překvapení u nás naleznete více…

 

17.00–24.00 Volná prohlídka výstavy

 

19.00 Cesta uhlí 
Komentovaná prohlídka expozice.

 

21.00 Cesta uhlí  
Komentovaná prohlídka expozice i s tlumočením do angličtiny. 

 

Součástí programové nabídky jsou také aktivity Ostrava Expat Centre a MUSEa+:

 

OSTRAVA EXPAT CENTRE
Speciální nabídka drinků z baru Marvin´s k dispozici až do 22.00 h, včetně občerstvení.

 

17.00–22.00 h Expats & Locals Together 
Výstava 20 kreativců – 10 lokálních a 10 zahraničních umělců, tvůrců a podnikatelů, kteří v nově zrekonstruovaných prostorech muzea Futureum představí své projekty.


Na koho se můžete těšit?
Vystavují zde ilustrátoři, malíři, sochaři, fashion designéři, cestovatelé a fotografové. Setkat se můžete se známými značkami a jmény jako Bagind, Tasmanskaya, Doodlik nebo také s profesionály, kteří ve svém oboru působí na celosvětové úrovni jako je např. nail designer Michaela Jančíková nebo Barbora Sika.
Součástí programu bude také přestavení Ostrava Expat Centre, které nabízí expatům informační servis, podporu při relokaci a adaptaci v Moravskoslezském kraji, dále pořádá komunitní eventy, vzdělávací a rozvojové akce. Ostrava Expat Centre zastřešuje výstavu Expats & Locals Together.

 

17.30–20.00 h Music Club
Vystoupení amatérského hudebního klubu Ostrava Expat Centre, který je tvořen expaty, hudebníky z různých koutů světa, kterých spojuje jejich vášeň pro hudbu, přátelskost a pro Ostravu.

 

MUSEum+ 
17.00–⁠21.00  Hrej, relaxuj, recykluj! 
Relaxujte a tvořte s výhledem na vysoké pece č. 4 a 6, kde v budoucnu vyroste MUSEum+. 
V naší odpočinkové zóně si zahrajete environmentální počítačové hry, můžete listovat v dětských knihách s ekologickou tématikou nebo si vyrobit plantable paper.

V rámci Ostravské muzejní noci pro vás zveřejníme rodinnou 

stopovací hru, která vás seznámí nejen s historií výroby železa v Dolních Vítkovicích, ale i s koncepcí expozic MUSEa+. Úkoly si na stanovištích v areálu Dolních Vítkovic projdete sami. Instrukce ke hře a zadání úkolů najdete na https://www.museum-plus.cz/edukace. Tajenku si přijďte zkontrolovat do FUTUREa a získejte malou odměnu.

 

V areálu DOV pořádá MUSEum+ od 18. května také exteriérovou výstavu velkoformátových fotografií ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie v Opavě s názvem Postindustria